Peeling enzymatyczny – jak działa i do jakiej cery jest przeznaczony?

Jeśli szukasz sposobu, aby dać swojej skórze impuls i sprawić, że będzie wyglądać młodziej, mamy odpowiedź! Peelingi enzymatyczne to świetny sposób na pozbycie się blizn potrądzikowych, zaskórników i zmarszczek. Pomagają również w przypadku trądziku i suchej skóry. Jeśli szukasz sposobu, aby Twoja skóra wyglądała młodziej i bardziej promiennie, peelingi enzymatyczne są doskonałą opcją dla Ciebie.

Co to jest peeling enzymatyczny?

Enzymy owocowe w peelingu enzymatycznym usuwają martwe komórki skóry i zmniejszają widoczność drobnych linii i zmarszczek. Peelingi enzymatyczne są często stosowane w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak mikrodermabrazja lub peelingi chemiczne.

Peeling enzymatyczny to rodzaj chemicznego środka złuszczającego, który zawiera enzymy pomagające usunąć martwe komórki skóry. Enzymy to białka występujące u roślin i zwierząt, które przekształcają inne substancje w coś innego. W tym przypadku, rozkładają one martwe komórki skóry, dzięki czemu mogą zostać wypłukane.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Peelingi enzymatyczne usuwają najbardziej zewnętrzną warstwę skóry – warstwę rogową – wraz z uwięzionymi pod nią zanieczyszczeniami i olejkami. W ten sposób powstaje nowa, świeża skóra z mniejszą liczbą wyprysków i niedoskonałości niż wcześniej.

Peeling enzymatyczny działa poprzez rozbijanie martwych komórek skóry i usuwanie ich z twarzy za pomocą enzymów owocowych, które pochodzą np. z papai, ananasa, dyni. Enzymy działają na zewnętrznej warstwie skóry, rozkładając pewne białka wewnątrz komórek ciała (keratyny).

Starzejąca się skóra przechodzi proces odnowy, pozwalając nowym komórkom rosnąć pod powierzchnią i wspierając zdrowy obrót komórkowy, co zmniejsza drobne linie i zmarszczki, poprawiając jednocześnie teksturę.

W jakim celu stosuje się peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to zabieg odmładzający skórę, który wykorzystuje naturalne enzymy do usuwania martwych komórek skóry z twarzy. Głównym celem tego zabiegu jest zmniejszenie widoczności drobnych linii, zmarszczek i blizn potrądzikowych poprzez złuszczenie skóry. Może on jednak również pomóc w poprawieniu ogólnej tekstury i tonu skóry. Użycie peelingu enzymatycznego to świetny sposób na złuszczenie martwego naskórka.

Jakie są rodzaje peelingów enzymatycznych?

Istnieje kilka różnych rodzajów peelingów enzymatycznych. Najbardziej powszechne są owocowe i roślinne, ale występują również w formach chemicznych i syntetycznych.

Owocowe i roślinne: Te peelingi wykorzystują enzymy z owoców takich jak papaja lub ananas oraz enzymy pochodzące z roślin takich jak melon lub ogórek. Są one zazwyczaj delikatne i sprawdzają się u osób o wrażliwej skórze lub takich, które nie chcą wydawać dużo pieniędzy na zabieg.

Chemiczne: Peelingi chemiczne zawierają substancje chemiczne, które pomagają usunąć martwe komórki skóry. Są one zazwyczaj silniejsze niż enzymy owocowe i mogą być stosowane w przypadku ciemniejszych odcieni skóry, ponieważ nie powodują podrażnień w takim stopniu jak peelingi owocowe. Są one również droższe niż te oparte na owocach. Aby zobaczyć rezultaty stosowania peelingów chemicznych, może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów.

Syntetyczne: Syntetyczne peelingi zawierają syntetyczne wersje naturalnych enzymów, które nie występują w naturze, ale działają podobnie do prawdziwych. Trudno je znaleźć w salonach i spa, ponieważ zazwyczaj są przepisywane przez dermatologów; jednak niektóre apteki mają je w swojej ofercie.

Jaki typ skóry jest odpowiedni dla peelingu enzymatycznego?

Peelingi enzymatyczne przeznaczone są do wszystkich rodzajów skóry, ale najlepiej sprawdzają się w przypadku skóry normalnej i tłustej, która ma więcej gruczołów łojowych niż skóra sucha i wrażliwa.

Jaka jest różnica między peelingiem enzymatycznym a kwasowym?

Peelingi enzymatyczne są łagodniejsze niż tradycyjne peelingi kwasowe, więc nie powodują tak dużych podrażnień skóry. Nie wnikają tak głęboko w powierzchnię skóry i zazwyczaj pozostawiają mniej zauważalne zaczerwienienie.

Jaki peeling enzymatyczny wybrać?

Ważne jest, abyś wybrała peeling enzymatyczny opracowany specjalnie dla Twojego typu skóry, ponieważ nie wszystkie peelingi będą działać równie dobrze dla wszystkich typów skóry. Istnieją trzy główne kategorie enzymów: kwas mlekowy, kwas glikolowy i kwas azelainowy. Kwas mlekowy jest polecany do skóry suchej lub wrażliwej; kwas glikolowy sprawdza się w przypadku skóry tłustej lub trądzikowej, ponieważ wnika głęboko w pory; natomiast kwas azelainowy jest doskonały dla osób o ciemniejszej karnacji, ponieważ daje bardziej równomierne rezultaty niż inne enzymy.

Peeling enzymatyczny – rekomendacje

Peeling enzymatyczny z kwasami AHA i PHA

VERSO Enzyme Peel AHA&PHA 50ml

Żel na bazie enzymów posiada alfa i polihydroksykwasy, które delikatnie złuszczają skórę, a także działają przeciwstarzeniowo. Złuszcza skórę, pomagając usunąć martwe komórki i oczyścić pory. Przyspiesza również odnowę komórek, pozostawiając cerę gładką i rozświetloną. Zawiera kwasy AHA i PHA, które przyspieszają cykl komórkowy i stymulują produkcję kolagenu w skórze. Spowalnia tworzenie się martwego naskórka, przez co skóra dłużej pozostaje gładka i promienna, pozbawiona zmarszczek. Posiada enzymy z granatu, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwstarzeniowo i przeciwutleniająco.

Dr. Barbara Sturm Peeling enzymatyczny

DR. BARBARA STURM Enzyme Cleanser 75g

Preparat 2 w 1, który jest zarówno peelingiem enzymatycznym, jak i preparatem oczyszczającym. Po dodaniu do preparatu wody, zamienia się on w piankę do mycia twarzy. Idealne rozwiązanie dla kompleksowego dbania o Twoją cerę. Pianka zawiera enzymy, które usuwają martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką, napiętą i odnowioną. Można stosować codziennie.

Share: