Jak zadbać o właściwą pielęgnację włosów?

Drogerie oferują szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów – trzeba tylko dokonać właściwego zakupu. Niektórzy stawiają na niezbędne minimum, a dla innych pielęgnacja włosów to hobby, na jakie poświęcają masę czasu. Co jednak zrobić, kiedy marzysz o fryzurze jak z reklamy TV, a pomimo codziennej pielęgnacji Twoim włosom nadal czegoś brakuje? Jak właściwie dbać o włosy i skórę głowy, aby zobaczyć efekty?

Właściwe mycie to podstawa

Robiliśmy to tysiące razy, więc trudno uwierzyć, że tą czynność można wykonywać w niewłaściwy sposób. Mycie ma na celu nie tylko usunięcie zabrudzeń i odświeżenie – to istotny element nie tylko pielęgnacji włosów, ale również skóry głowy. Trzeba podkreślić, że kondycja włosów zależy w dużej mierze właśnie od stanu głowy.

Jak zatem prawidłowo myć włosy?

Zacznijmy od wyboru właściwego szamponu, uważnie czytając etykiety. Nie każde kosmetyki nadają się bowiem do pielęgnacji włosów każdego rodzaju. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, trzeba przypomnieć o ważnym elemencie dbania o włosy – chodzi o ich dokładne rozczesanie przed myciem. Jest to doskonały masaż dla skóry głowy, pomagający usunąć martwe komórki naskórka. Dodatkowo pozbędziemy się włosów, które wypadły lub były słabo osadzone. Po nałożeniu odpowiedniego szamponu zrób masaż głowy – poprawisz jej mikrokrążenie. Jeśli masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, albo chcesz je pobudzić do wzrostu – świetną opcją będą peelingi skóry głowy. Wpłyną m.in. na regulację pracy gruczołów łojowych i umożliwią lepsze wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach do włosów. Unikaj zbyt gorącej wody, gdyż może ona wyrządzić wiele szkody (m.in. przesuszać). Do spłukiwania stosuj chłodną wodę, która doskonale domknie łuski włosów.

Kolejny krok dbania o włosy to stosowanie odżywki. Dostarczy ona niezbędnych składników odżywczych, a ponadto znacznie ułatwi rozczesywanie, przez co zminimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych. W miarę możliwości staraj się dobierać kosmetyki o składzie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Jeśli po umyciu musisz potraktować włosy suszarką lub innymi przyrządami do stylizacji – zastosuj termoochronne kosmetyki. Ustaw chłodny nawiew suszarki, zapobiegając utracie wilgotności. Wysoka temperatura osłabia strukturę, przez co szybko się niszczą. Dbanie o włosy trzeba prowadzić w każdym aspekcie – inaczej najlepsze produkty do włosów na nic się nie zdają. Przykładając dużą wagę do pielęgnacji włosów, warto pomyśleć m.in. o ograniczeniu używania prostownicy i lokówki.

Odpowiedni dobór kosmetyków do włosów

Chcesz udoskonalić codzienną pielęgnację, ale wiesz jaki masz rodzaj włosów? A może dbanie o włosy nie przynosi oczekiwanych efektów? Istnieją różne podziały, ale zazwyczaj wyróżniamy kilka podstawowych kategorii: normalne, suche, przetłuszczające się, zniszczone, farbowane, cienkie i delikatne. W zależności od rodzaju włosów, należy dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, dbając o to, aby nie podrażniały skóry. Pamiętaj, że istotne jest stosowanie odżywek i masek, które pomagają dbać o nie. Odżywka ułatwia rozczesywanie i błyskawicznie dodaje kosmykom blasku oraz świeżości. Maska natomiast wnika w głąb włosa, odżywia i regeneruje go od wewnątrz. Najlepsze efekty przynosi systematyczne używanie obu kosmetyków do pielęgnacji.

Czym dodatkowo pielęgnować włosy?

Warto też wzbogacić codzienną pielęgnację o wcierki. Sprawdzą się np. przy problemach ze skórą głowy – nawilżą, pomogą w problemach z przetłuszczaniem lub łupieżem, wzmocnią włosy i przyśpieszą ich wzrost. Dodajmy, iż coraz popularniejszym zabiegiem stosowanym podczas codziennej pielęgnacji jest ich olejowanie. Regularnie stosowany olej – dopasowany do rodzaju włosów – sprawi, że staną się elastyczne, błyszczące i bardziej odporne na zniszczenie. Zauważalna poprawa wyglądu sprawi, że dbanie o włosy stanie się przyjemnością!

Share: